Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Prawoslawie a sobota i sobotnicy
Prawoslawie uksztaltowalo sie ze wschodniego chrzescijanstwa w cesarstwie rzymskim.. ale nie tylko.... szczegolnie miedzy IV a VI w cenzura podzialu na koscioly wschodnie czyli prawoslawne i kosciol rzymski czyli katolicki.... to rok 1054.
Nie byl to jednorazowy akt lecz proces ktory rozciagal sie w szerokich ramach chronologicznych trwajacy az do XI w.
Wtedy wiele osob niezdawalo sobie sprawy z istnienia schizmy.
Wina za jej powstanie obarcza sie zarowno Rzym jak i Konstantynopol ...np spor o prymat biskupa rzymskiego w swiecie chrzescijanskim angazowal rowniez wladcow swieckich; cesarz wschodniorzymski np: na soborze trullanskim w 692 uznal papieza za ,,przekletego heretyka"a eskalacja tego konfliktu doprowadzila do schizmy Focjusza, a w konsekwencji - do wielkiej schizmy wschodniej w XI wieku
Prawoslawie, greckie slowo orthodoxia, to chrzescijanstwo powszechne.
Slowo orthodoxia, ma dwojakie znaczenie, oznacza prawdziwa chwale i prawdziwa wiare.
Ciekawostka jest fakt, ze po rozlamie w Kosciele Powszechnym w XI wieku, nazwe ,,ortodoksi" nadaly naszemu Kosciolowi czynniki zewnetrzne.
Prawoslawie strzeze i glosi prawdziwa wiare w Boga.
Cecha ustroju zewnetrznego Kosciola Prawoslawnego jest autokefalia.
Poprzez to pojecie (gr. autos - sam i kephale - glowa) rozumiemy niezaleznosc Kosciola miejscowego, jako odrebnej jednostki wchodzacej w sklad calego Kosciola Powszechnego.
Wszystkie lokalne Koscioly prawoslawne spojone sa ze soba wspolna wiara, wspolnym prawem kanoniczym i kultem liturgicznym
Zrodlem wiary i doktryny Kosciola prawoslawnego jest Pismo Swiete ...Starego i Nowego Testamentu oraz Swieta Tradycja.
Istota tradycji jest wykladnia Biblii, postanowienia doktrynalne okreslone na siedmiu soborach powszechnych i dziesieciu lokalnych, nauczanie i pisma Ojcow Kosciola, Symbol Wiary, teksty liturgiczne, architektura, ikonografia, obrzedy i inne.
Pismo Swiete Starego i Nowego Testamentu, najbardziej autorytatywny skladnik depozytu Kosciola, jako wieczne objawienie Boga, zajmuje miejsce centralne i jest glownym zrodlem wiary.
W cerkwiach mamy biblijny dekalog a w kosciele prawoslawnym dlugo trwaly spory na temat kultu obrazow ( obrazoburstwo ruch rozwijajacy sie w Bizancjum w VIII-IX w., zwalczajacy oddawanie czci obrazom i figurom religijnym ) i znaczenia Soboty jako dnia swietego obok Niedzieli ( np. Etiopski Kosciol Ortodoksyjny posiada wiele elementow wspolnych z judaizmem, np. szabat i obrzezanie. )
Sobota byla dlugo swietowana w kosciolach wschodnich np. w Etiopii , czesto obok niedzieli lub nawet bez niej ,
Kosciol Prawoslawny ma do dzis wypisane biblijne przykazania w cerkwi chociaz swietuje juz tylko niedziele.... ale miedzy innymi swietowanie soboty a nie niedzieli ...lub obok niedzieli ....
bylo jednym z wielu powodow teologicznych i politycznych ze doszlo do podzialu chrzescijanstwa na wschodnie i zachodnie w roku 1054
"Oni uczynili nieswietowanie Niedzieli smiertelnym grzechem.
W Sredniowieczu ksieza "odkryli" listy z nieba aby straszyc ludzi ze maja swietowac niedziele
zamiast Sabatu.
W 1054 roku Papiez Leon IX
ekskomunikowal caly Kosciol Prawoslawny za swietowanie Sabatu "
Cytat pochodzi z ksiazki G. Mervyn Maxwella, "The Message of Revelation" strona 379. On natomiast podaje bardzo ogromna bibliografie do swojej ksiazki.
Sobotnicy w Rosji ....inaczej Herezja Nowogrodzka ( zwolennicy powrotu do biblii w cerkwi i nauk renesansu oraz zblizenia z tak zwanym zachodem w Rosji XV - XVI w )
Nowogrod-Moskwa herezja (Judaizers) ruch miedzy oddolnym srednim duchowienstwem a mieszczanstwem, pojawily sie w polowie XV w. w Nowogrodzie, w 1480 roku w Moskwie.
Ruch mial pewne podobienstwa z judaizmem ... Sobotnicy chcieli rozdzialu wladzy cara od Kosciola, odrzucili tez wiele dogmatow prawoslawnych... np kult ikon i relikwii.
Uwazali wiare za kwestie wewnetrznego przekonania czlowieka i chcieli zniesienia panszczyzny i oswiecenia na Rusii ...
Do lat 90-tych. XV wiek..... Cieszyli sie patronatem wielkiego ksiecia Ivana III i metropolity ..Zosimy ....zostal On jednak skazany na radach koscielnych w 1488, 1490 i 1504 roku i wtedy zaczely sie przesladowania Sobotnikow
(czytaj Novgorod-Moskwa ERESNOVGORODSKO-MOSKWA Judaizers)
a zwolennicy Sobotnikow byli przez cara Iwana IV Grozniego w walce o wzmocnienie wladzy autokratycznej przesladowani.
Pod koniec XV wieku ruch wzrosl w Rosji.
Jego centrum bylo Nowogrod. Joseph Volokolamsk nazywa przywodce sobotnikow ,,Zhidovinov kc JJA r", ktory przybyl w 1471 do Nowogrodu z Litwy, a samych sobotnikow ,,zhidovomudrstvuyuschimi ...oskarzajac o podobienstwa do judaizmu.
W radzieckiej historiografii nazwa "judaistow" zostala zastapiona przez nowogrodzko-moskiewska i np Nowogrodzcy sobotnicy zaprzeczali hierarchii koscielnej i rytualom.
Wsrod nich byly pokazane obrazoburcze nastroje.... niektorzy mieli antitrinitarskih poglady, krytykujac prawoslawny dogmat o trojcy bostwa.
Wedlug kosciola prawoslawnego w 1490, 1494, 1504 roku, spalono i zniszczono ksiazki a represje od poczatku XVI wieku doprowadzily do oslabienia ruchu sobotnikow ale nadal kontynuuja swoja misje w podziemnych warunkach... sobotnickie kazanie wywolal protest cerkwi prawoslawnej podobno az do rewolucji pazdziernikowej ...
Slownik encyklopedyczny. Rosji - Prawoslawie i ruchy religijne - 2009 r - material z internetu ....
ps :
ADS i wszyscy inni swiecacy sabat sobote ( swiety dzien jest od zachodu slonca w piatek do zachodu slonca w sobote ) dzis maja najwieksze problemy ze swietowaniem go jesli chodzi o prace i szkole a wiec w pracy ( poza sluzba zdrowia itp gdzie mozna pracowac bo to jest sluzba blizniemu a wedlug ewangelii mozna a nawet trzeba dobrze czynic tez w sabat czyli sobote ) a wiec informujemy w pracy czy szkole ze sobota to dla nas swiety dzien i jesli nie moze byc wolny to musimy zmienic prace lub szkole albo odejsc z kosciola ADS bo Sabat-Sobota to dzien modlitwy odpoczynku radosci ewangelizacji dobroczynnosci a w ten dzien nie robimy tego wszystkiego co mozemy zrobic spokojnie w tygodniu ...
"Pamietaj o dniu sabatu"
https://youtu.be/opOSFRL3QmA?t=29
Niedziela w Nowym Testamencie
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.014 sekund, wykonano 10 zapytań - Pamięć użyta: 556.93 kB (Maksimum: 617.52 kB) ]