Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
"Delegalizacja Kościoła?".
We wrześniowym numerze miesięcznika "Znaki Czasu" publikujemy artykuł pt.: "Delegalizacja Kościoła?
Olgierd Danielewicz ....
Dzień po oddaniu numeru do druku, życie przyniosło odpowiedź na to pytanie, choć nie na wszystkie pytania, które się z tym wiążą. Doszło bowiem do wykreślenia z Rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych jednego z Kościołów mniejszościowych. Sposób, w jaki do tego doszło, jest precedensem. Poniżej artykuł, a w moim komentarzu pod postem artykuł z "Gazety Wyborczej" informujący o tym wykreśleniu ....
Reformowany Kościół Katolicki zdelegalizowany - Tęczowi katolicy schodzą do podziemia ...
Reformowany Kościół Katolicki zdelegalizowany na wniosek Zbigniewa Ziobry.
Tęczowi katolicy schodzą do podziemia ... Na przykład małżeństwo rozumieją jako monogamiczny związek dwóch pełnoletnich osób, z których przynajmniej jedna musi być członkiem Kościoła. Takie określenie nie przeszkadza im w udzielaniu ślubów parom jednopłciowym. Od 2011 Kościół ten działał w formie prawnej Stowarzyszenia Reformowanych Katolików ...
RKK udzielaniu ślubów parom jednopłciowym i tym nieoficjalnie naraził się ministerstwu sprawiedliwości choć nikt tego otwarcie nie potwierdza ... Oficjalnie podnosi się argumenty że były jakieś braki formalne we wniosku RKK o rejestrację.
RKK należy do ruchu starokatolickiego, skupiającego Kościoły utworzone po roku 1870, ( W Polsce do tej grupy zalicza się Kościół Polsko - Katolicki i Kościół Mariawitów itp ) czyli po ogłoszeniu przez Kościół rzymskokatolicki dogmatu o nieomylności papieskiej. Starokatolicy się z nim nie zgadzają. Wierni RKK wyznają wiarę niepodzielonego Kościoła pierwszego tysiąclecia. Praktykują siedem sakramentów, jak katolicy, choć niektóre inaczej rozumieją.
W 2016 RKK podjął starania o wpisanie do rejestru, zwieńczone sukcesem 28 stycznia tego roku. Władzą RKK w Polsce jest synod, który wybiera biskupa Kościoła. Poza tym w RKK funkcjonują prezbiterzy i diakoni. Duchownymi mogą być też kobiety. Nie ma obowiązkowego celibatu ...
Żyjemy w społeczeństwie pluralistycznym światopoglądowo, co oznacza, że musimy się tolerować. Jednym nie będzie się podobać publiczny kult obrazów i relikwii, innym praktyki homoseksualne, a w tym wyznaniowe śluby udzielane parom jednopłciowym, ale ani jedno, ani drugie nie jest przez prawo państwowe zakazane. Ślub li tylko wyznaniowy (bez ślubu cywilnego ani niebędący tzw. ślubem konkordatowym) nie ma żadnej mocy sprawczej w sferze polskiego prawa cywilnego, stąd pary jednopłciowe zaślubione sobie w RKK zgodnie z prawem wewnętrznym tego Kościoła – nie są małżeństwami.
Tymczasem swoim sprzeciwem minister rządu, konstytucyjnie zobowiązany do zachowania bezstronności wobec przekonań światopoglądowych obywateli oraz poszanowania autonomii związków wyznaniowych (art. 25 ust. 2-3), czyli rządzenia się w ich własnych sprawach własnym prawem kościelnym, łamie – jak się wydaje – obie te zasady.
Oczywiście z perspektywy Pisma Świętego praktyki homoseksualne są grzechem i Bóg, jak w przypadku każdego innego grzechu, wzywa do ich porzucenia. Jednak to perspektywa Kościołów i chrześcijan opierających swe wierzenia tylko na Biblii. Ale są i inne, jak widać, Kościoły i religie, w których obecne są wierzenia i praktyki z Biblią niemające nic wspólnego, a nawet jej przeciwne. Można się im dziwić, wewnętrznie się z nimi nie zgadzać, ale czy to powód, by współcześnie dyskryminować taki Kościół czy religię?
Powstaje pytanie: kiedy i który następny związek wyznaniowy z powodu jakich swoich wewnętrznych praktyk czy wierzeń może nie spodobać się władzy i co go za to spotka?
Reformowany Kościół Katolicki http://www.starokatolicy.eu/kosciol-zyj … y-kosciola
Reformowany Kościół Katolicki zdelegalizowany .....
https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290 … iosek.html
We wrześniowym numerze miesięcznika "Znaki Czasu" publikujemy artykuł pt.: "Delegalizacja Kościoła?".
www.znakiczasu.pl
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.018 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 551.5 kB (Maksimum: 613.25 kB) ]