Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Bezpieczna ilosc alkoholu! – czy taka istnieje?
Wiekszosc ludzi ma swiadomosc, ze alkohol spozywany w duzych ilosciach jest szkodliwy dla zdrowia. Niewielu jednak jest takich, ktorzy przekonani sa o tym, ze kazda jego ilosc wprowadzona do organizmu niszczy komorki i tkanki. Picie alkoholu jest obecnie spolecznie zaakceptowane. Wielu mlodych ludzi oczekuje swoich osiemnastych urodzin, aby uzyskac pelna swobode w kupowaniu i piciu alkoholu. Jednak badania naukowe coraz jasniej pokazuja jak zgubny wplyw na organizm czlowieka ma alkohol – nawet w niewielkich ilosciach.
Co dzieje sie z alkoholem po jego spozyciu?
Z zoladka i jelita cienkiego alkohol szybko przenika do krwi, a stamtad do wszystkich komorek i tkanek. Nie stanowi on zadnej substancji pokarmowej, potrzebnej do prawidlowego funkcjonowania organizmu. Jest jedynie bogatym zrodlem energii, zaburzajacym metabolizm wewnatrzkomorkowy. Zdecydowana wiekszosc alkoholu ulega przemianie w watrobie, natomiast niewielka jego ilosc usuwana jest przez nerki, pluca i skore. Organizm moze usunac srednio 7–14 ml alkoholu w ciagu godziny.
W jaki sposob alkohol niszczy organizm?
Alkohol uszkadza fizyczne, umyslowe i psychiczne funkcje organizmu. Nawet najmniejszy mozliwy do zmierzenia poziom alkoholu we krwi obniza mozliwosci postrzegania, uczenia sie, obniza czas reakcji, zmniejsza koncentracje. Alkohol niszczy komorki mozgowe, powodujac pogorszenie funkcji intelektualnych, doprowadzajac do depresji, zanikow pamieci i otepienia. Alkohol obniza rowniez sprawnosc ukladu immunologicznego, co wiaze sie z wieksza wrazliwoscia na choroby infekcyjne. Wywiera tez bezposredni toksyczny wplyw na komorki watrobowe, co w efekcie moze doprowadzic do zapalenia, marskosci, a nawet raka watroby. Na skutek rozwijajacej sie marskosci watroby dochodzi zwykle do powstania zylakow przelyku, z ktorych krwawienie moze byc tak intensywne, ze powoduje zgon w wyniku wykrwawienia. Ostatnie badania dokonane na zdrowych, mlodych mezczyznach wykazaly, ze cisnienie krwi wzrasta w sposob wyrazny wraz ze wzrostem spozywanego przez nich alkoholu. Porownujac grupe osob pijacych umiarkowanie z grupa osob niepijacych, w tej pierwszej wystepuje prawie trzy razy wieksze ryzyko wylewu. Podobnie picie alkoholu sprzyja zawalom serca. Alkohol wywiera negaty- wny wplyw rowniez na uklad pokarmowy. Ze wzgledu na dzialanie drazniace, u pijacych zwieksza sie ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardla i przelyku. Moze tez byc przyczyna niezytow zoladka, zapalenia trzustki, owrzodzenia zoladka i dwunastnicy. Spozywanie alkoholu przez kobiete ciezarna moze spowodowac tak zwany alkoholowy zespol plodowy (FAS), ktory objawia sie uposledzeniem umyslowym dziecka oraz wadami wrodzonymi. Alkohol moze byc rowniez bezposrednia przyczyna poronienia. Alkohol jest powodem wielu aspolecznych zachowan: zbrodni, kradziezy, chuliganstwa, rozpadu zwiazkow rodzinnych. Okolo polowa wypadkow drogowych spowodowana jest przez osoby znajdujace sie pod wplywem alkoholu.
Dlaczego wiec ludzie tak czesto siegaja po alkohol?
Ludzie szukaja w alkoholu ucieczki od codziennych problemow, stresu, osamotnienia, choroby i klopotow rodzinnych. Powszechnie tez utrzymuje sie tradycje spozywania alkoholu z okazji wszelkich uroczystosci. Czesto od takich niewinnych sytuacji rozpoczyna sie prawdziwy dramat czlowieka, alkohol bowiem jest substancja uzalezniajaca, a sklonnosc do nalogu moze byc dziedziczna. Kiedy ktos siega po pierwszy kieliszek, nigdy nie moze miec pewnosci, ze nie zostanie alkoholikiem. W Stanach Zjednoczonych jest okolo 17 mln alkoholikow, w Zachodniej Europie okolo 7 mln, w Polsce – ponad 4 mln.
Jak najlepiej zapobiegac temu nalogowi i jak go leczyc?
• Najlepiej nie siegac po pierwszy kieliszek… ani po zaden nastepny.
• Nalezy ksztaltowac wsrod ludzi gleboka swiadomosc szkodliwosci alkoholu i pokazac im wlasciwa postawe wstrzemiezliwosci. Mlodzi ludzie, ktorzy wyrosli w domach bez alkoholu, statystycznie rzadziej siegaja po kieliszek w wieku doroslym.
• Konieczne jest, aby umieszczac na etykiecie kazdego wyrobu alkoholowego wyrazne ostrzezenie co do szkodliwosci jego spozywania oraz procentowa zawartosc alkoholu.
• Jezeli wystapi problem uzaleznienia, nalezy zwrocic sie po porade do lekarza i – jesli jest potrzeba – przylaczyc sie do grupy anonimowych alkoholikow.
„Nie patrz na wino, jak sie czerwieni, jak sie skrzy w pucharze i lekko splywa do gardla.
Bo w koncu ukasi jak waz, wypusci jad jak zmija”
(Przypowiesci Salomona 23, 31–32).
[Fragment ksiazki Hansa Diehl, Aileen Ludington i Grazyny Kuczek Zdrowie z wyboru FZZ.pl]
dr Grazyna Kuczek https://grazynakuczek.pl/
Ps : Nie ma bezpiecznej ilosci alkohou
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.015 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 551.36 kB (Maksimum: 611.06 kB) ]