Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Zielone Swiatki - Komunia Swieta ....
Piecdziesiatnica - Zeslanie Ducha Sw - Zielone Swiatki ...
Swieta - Piecdziesiatnica (Nadanie Dekalogu Izraelowi 50 dni od Paschy ) Zeslanie Ducha Sw na apostolow itp. ( 40 dni po zmartwychwstaniu i 10 dni po w niebo wstapieniu Jezusa ) Zielone Swiatki ( dawne swieto na chwale kolejnej wiosny niedlugo po swietach Wielkanocy dawne odrodzenie zycia po zimie )
Piecdziesiat dni po odprawieniu symbolicznej Paschy, po ofiarowaniu i spozyciu baranka, ktorego krew na odrzwiach domow byla rekojmia zbawienia, lud Izraela otrzymal Prawo wyryte palcem Bozym wyobrazajacym Ducha Swietego. Podobnie tez piecdziesiatego dnia po mece Chrystusa, ktora byla Pascha prawdziwa, sam Duch Swiety zostal zeslany na uczniow.
Fragment ksiazki "Jezus Zyd praktykujacy",
Zeslanie Ducha Swietego – wedlug Dziejow Apostolskich wydarzenie, ktore mialo miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa swieto Piecdziesiatnicy. Na zebranych w wieczerniku apostolow zstapil Duch Swiety. Apostolowie zaczeli przemawiac w wielu jezykach oraz otrzymali inne dary duchowe – (Dz. Ap. 2,1-11). Wydarzenie to zostalo zapowiedziane przez Jezusa przed Jego Wniebowstapieniem.
Zielone Swiatki – polska ludowa nazwa swieta majowego lub czerwcowego, wedlug wielu badaczy pierwotnie zwiazanego z przedchrzescijanskimi – poganskimi – obchodami swieta wiosny (z sila drzew, zielonych galezi i wszelkiej plodnosci), przypuszczalnie pierwotnie wywodzaca sie z wczesniejszego swieta zwanego Stado (jego pozostaloscia jest ludowy odpust zielonoswiatkowy), a obecnie potoczna nazwa swieta koscielnego Zeslania Ducha Swietego.
Wiara i tradycja PIW ...
zrodla rozne ksiazki i internet ...
Czym sa Zielone Swiatki ?
Eucharystia inaczej Wieczerza Panska albo Komunia ...
Rozwazajac sprawe Komunii w kosciolach chrzescijanskich musimy chrzescijan podzielic na trzy grupy :
1) Pierwsza grupa ma zasadniczo taki poglad na Eucharystie, uznaja realna obecnosc Jezusa Chrystusa w darach eucharystycznych (chlebie i winie) – chodzi tu np. o takie koscioly jak Kosciol Rzymsko Katolicki i Kosciol Prawoslawny czy inne koscioly wschodnie oraz o Koscioly Starokatolickie, np. Kosciol Polskokatolicki czy Starokatolicki Kosciol Mariawitow , w tych kosciolach ucza ze kazda msza to ponawianie ofiary Jezusa Chrystusa , poza tym w kościołach prawoslawnych i wschodnich podaje sie wiernym chleb i wino nawet niemowlakom , inaczej niz w kosciolach katolickich gdzie przewaznie podaje sie wiernym tylko chleb w formie okraglego oplatka
2) Druga grupa ,Luteranie i Anglikanie , uznaja realna obecnosc Jezusa Chrystusa w darach eucharystycznych (chlebie i winie ), ale tylko podczas sprawowania Eucharystii tak, ze po jej zakonczeniu dary te z powrotem zmieniaja sie w zwyczajny chleb i wino , u wszystkich protestantow spowiedz jest publiczna tylko przed Bogiem !
3 ) Trzecia grupa to reszta kosciolow protestancko- ewangelicznych ktorzy nie uznaja realnej obecnosci Jezusa Chrystusa w darach eucharystycznych , czyli chlebie i winie , sa to np. Kalwini i Metodysci oraz koscioly tak zwanej drugiej reformacji np. Adwentysci oraz Baptysci czy Zielonoswiatkowcy itp. ( poza tym w tych kosciolach chrzest jest tylko dla doroslych po poznaniu zasad wiary ) wedlug nauk tych kosciolow chleb i wino to tylko symbole ciala i krwi Jezusa Chrystusa , On sam przychodzi duchowo do serca wiernych w czasie WP ( taki poglad byl obecny zawsze w chrzescijanstwie, glosili go w sredniowieczu np. duchowni Jan Wiklif czy Jan Hus ) wszyscy protestanci uwazaja ze Wieczerza Panska (inaczej msza ) to tylko pamiatka czyli przypomnienia ofiary Jezusa Chrystusa ktora jest wystarczajaca i niepowtarzalna ,w tych kosciolach chleb i wino podaje sie wszystkim wiernym ( w kosciolach drugiej reformacji tylko doroslym ale co ciekawe do WP tam moga przystapic tez osoby wierzace w Jezusa Chrystusa z poza kosciola jesli tego chca ) w Kosciele Adwentystow Dnia 7-go przed WP jest praktykowany obrzed umywania nog sobie nawzajem przez wiernych a podczas WP uzywa sie sok winogronowy bez alkoholu .
Swieto Bozego Ciala oto co pisza na ten temat sami katolicy (”Tygodnik Powszechny” nr 26):
“Powstanie uroczystosci Bozego Ciala nalezy laczyc z rodzacym sie w wieku Xl nowym nurtem poboznosci eucharystycznej, akcentujacej obecnosc Chrystusa w Najswietszym Sakramencie. Bezposrednim powodem wprowadzenia nowego swieta staly sie objawienia blogoslawionej Julianny (1193-1258), augustianki z klasztoru Mont – Cornillion, w poblizu Liége. Tresc objawien przedlozono miejscowym teologom (wsrod nich znajdowal sie archidiakon Jakub, pozniejszy papiez Urban IV) i otrzymawszy ich orzeczenie, w 1246 roku wprowadzono swieto Bozego Ciala w diecezji Liége, w czwartek oktawy Trojcy sw. Papiez Urban IV rozciagnie swieto na caly Kosciol bulla z 11 VII 1264 roku, ale jego smierc w dwa miesiace pozniej nie pozwolila na ogloszenie dokumentu. Swieto nie bylo wiec obchodzone w Rzymie, a przyjelo sie tylko w niektorych zakonach oraz diecezjach, zwlaszcza niemieckich. Dopiero po opublikowaniu bulli przez papieza Jana XXll w 1317 roku swieto to rozpowszechnilo sie na calym swiecie (…) W krajach niemieckich procesje Bozego Ciala na poczatku XV wieku polaczono z procesja blagalna o pogode i urodzaje. (…) Pod wplywem reformacji procesja nabiera innego charakteru – staje sie manifestacja wiary w rzeczywista obecnosc Chrystusa w Najswietszym Sakramencie.
Wieczerza Panska
https://youtu.be/nV3s737pwrY
(zrodla rozne strony oraz ksiazki religijne )
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.010 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 555.34 kB (Maksimum: 615.98 kB) ]