Forum Biblijne
Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Niektóre działy widoczne dopiero po zalogowaniu.

#1 2019-03-04 12:56:08

tom68
Administrator
Dołączył: 2018-01-30
Liczba postów: 1,319
Windows 7Firefox 65.0

Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Apostol .... znaczy z greckiego wyslannik ....a my gdy myslimy dzis o apostolach to mamy na mysli raczej tylko pierwsza grupe 12 uczniow Jezusa ....

a co np 72 uczniami czy apostolem Pawlem..... a czy kobiety nie zostaly wyslane przez samego Jezusa by powiedziec uczniom o zmartwychwstaniu....
i czy potem tam kobiety jak mezczyzni nie byli razem apostolami ewangelii.... pierwszym apostolem Jezusa w Samarii byla kobieta -;) ....

Jest jeszcze jedno wazne pytanie ....czy kosciol apostolski mial cos takiego jak "stan kaplanski" i wierni ....  skoro mamy powszechne kaplanstwo i jestesmy rowni w Jezusie Chrystusie..... jedynym mistrzu oraz zbawcy i arcykaplanie......oczywiscie .....w NT mamy starszych i rozne urzedy zborowe ale sa one z wyboru Ducha Swietego i calego zboru .
Dzisiejszy podzial na stan duchowny i reszte to raczej pomysl cesarzy i papiezy.... troche oparty na tradycji ST i tej poganskiej....to bylo wygodne dla wladzy zeby rzadzic kosciolem..... rzymska zasada dziel i rzadz.... oraz rzadz sila albo zlotem ..., ten podzial w roznej formie  niestety jest w chrzescijanstwie do dzis .....

Wracajac do kobiet ....

Nie ma powodu Biblijnego czy historycznego by nie bylo kobiet duchownych ( w pierwszych wiekach chrzescijanstwa kobiety... byc moze czasem ....staly nawet na czele zboru .... podaje jeden z cytatow z listu apostola Jana 2.Jana 1:1... nad ktorym trwa dyskusja czy ap Jan pisze do zboru czy do Pani ktora jest glowa zboru , poza tym w ruchu Montanistow czy Donatystow......ruchy chrzescijanskie ktore byly w opozycji do kosciola katolickiego w III i IV wieku... kobiety mialy mocna pozycje ...

2 Jan. 1:1
1. Starszy do wybranej pani i do jej dzieci, ktore w prawdzie miluje ja, a nie tylko ja, lecz i wszyscy, ktorzy poznali prawde,
(BW)

Dzis wielu historykow i teologow uwaza ze kobiety moga nauczac w zborach i nie musza milczec  bo uwagi ap Pawla do kobiet to wedlug nich tylko zalecenia i rady a nie rozkazy  i to tylko dla zborow w Koryncie i Efezie a Tymoteusz byl starszym w Efezie gdzie jak juz pisalem mial miejsce podobnie jak w Koryncie... kult wielkiej bogini ..... kobiety byly tam kaplankami i tez nauczaly wiernych oraz uprawialy kultowy seks......( byc moze ap Pawel bal sie tego ze gdy poganie zobacza ze kobieta naucza w tych zborach to pomysla ze to podobny kult ) i stad zalecenia w tej sprawie ...

Powtarzam ...

W pierwszych gminach chrzescijanskich kobiety odgrywaly znaczaca role, co potwierdzaja Dzieje Apostolskie i listy autorstwa Pawla, badz Pawlowi przypisywane: ....
wspieraly finansowo wyznawcow Chrystusa, udostepnialy im domy, pelnily sluzbe diakonacka lub duchownych, np. wymieniona przez Pawla w Liscie do Rzymian Feba, wspomniane w Dziejach Apostolskich Tabita czy Lidia lub pozycja Izabel .....starszej falszywej prorokini ze zboru Tiatyrze z Apokalipsy albo starszej Pani z 2 listu Jana .
W roznych kosciolach z pierwszych wiekow , odsetek kobiet byl bardzo wysoki , kobiety pelnily funkcje nauczycielek, prorokin, misjonarek, celebrantek, czy egzorcystek lub starszych w zborach (dosc wspomniec starsze prorokinie Maksymille i Pryscylle, jedne z przywodczyn montanizmu) ....

Rzym pozniej ustalil wykladnie na soborach... ze tylko mezczyzni moga byc duchownymi ...i tak jest w wielu kosciolach do dzis i nic tu do rzeczy nie maja poganskie kulty ...
oczywiscie w kosciolach protestanckich jest znaczenie lepiej pod tym wzgledem niz w koscialach katolicko-prawoslawnych ale i taka nikolaizm ( z greckiego pokonac lud ) albo inaczej konstatynizm czyli podzial na dwie grupy w chrzescijanstwie trwa nadal....wierze jednak ze z czasem w pelni powroca nauki ewangelii dla uczniow Jezusa czyli ze wszyscy znow w pelni bedziemy jednym ciale a glowa bedzie tylko Jezus Chrystus !

zrodla rozne ksiazki i internet ...

ps :

Katolickie feministki chca zmian w Kosciele ....

We wczesnym chrzescijanstwie kobiety pelnily wazne funkcje w Kosciele. Nauczaly, byly apostolami i diakonami. Kiedy i dlaczego utracily swoja role? Jakie sa tego konsekwencje? O kaplanstwie kobiet, wladzy w Kosciele i o tym, czy umierajac na krzyzu Chrystus odkupil rowniez kobiety, rozmawiamy z Zuzanna Radzik, teolozka, autorka ksiazek ,,Emancypantki. Kobiety, ktore zbudowaly Kosciol" i ,,Kosciol kobiet".

Czytaj wiecej na https://www.styl.pl/magazyn/news-katoli … gn=firefox

Offline

#2 2019-03-14 05:02:36

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 72.0.3626.121

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Przekazanie wiadomości to nie wykładanie doktryn. We wszystkich zborach były czytane te same Listy.
Kobieta może nauczać tylko inną kobietę lub dziecko.Kobieta nie może przewodzić zgromadzeniu.
Fantazje liberalnych teologów można między bajki włożyć.
Paweł pisał pod natchnieniem Ducha Bożego,
a "Jego nauczanie" oparte jest na Torze.
Co robili heretycy nie jest istotne.


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#3 2019-03-14 15:45:52

tom68
Administrator
Dołączył: 2018-01-30
Liczba postów: 1,319
Windows 7Firefox 65.0

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Sluzba kobiet w Nowym Testamencie
Mile widziane jest drukowanie, kopiowanie, dystrybucja lub rozsylanie tego dokumentu w jakikolwiek sposob. Warunkiem jest zachowanie integralnosci i niezmienionej tresci oraz nie czerpanie z tego zyskow. ©2007 David Servant
http://www.heavensfamily.org/ss/polish/12_tdmm

Offline

#4 2019-03-22 01:46:49

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 72.0.3626.121

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Kobieta może być prorokinią, diakonisą, ale pasterzem/pastorem nie, nie może przewodzić zgromadzeniu.
Ta rola została powierzona wyłącznie mężczyznom, bo widocznie kobiety się do tego nie nadają.
W konkordancji jest mowa o Juniasie czyli mężczyźnie, a nie Juni, a poza tym posłaniec
nie równa się pasterz/pastor, a przekazanie wiadomości to nie wykładanie doktryn itd.
Pryscyla pomagała, ale nie napisano, że wykładała doktryny.
Mogła pomagać właśniejak diakonisa.
Strasznie życzeniowe te interpretacje.


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#5 2019-03-22 15:48:50

tom68
Administrator
Dołączył: 2018-01-30
Liczba postów: 1,319
Windows 7Firefox 65.0

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nie ma powodu Biblijnego czy historycznego by nie bylo kobiet duchownych ( w pierwszych wiekach chrzescijanstwa kobiety... byc moze czasem ....staly nawet na czele zboru .... podaje jeden z cytatow z listu apostola Jana 2.Jana 1:1... nad ktorym trwa dyskusja czy ap Jan pisze do zboru czy do Pani ktora jest glowa zboru , poza tym w ruchu Montanistow czy Donatystow......ruchy chrzescijanskie ktore byly w opozycji do kosciola katolickiego w III i IV wieku... kobiety mialy mocna pozycje ...

2 Jan. 1:1
1. Starszy do wybranej pani i do jej dzieci, ktore w prawdzie miluje ja, a nie tylko ja, lecz i wszyscy, ktorzy poznali prawde,
(BW)

Offline

#6 2019-03-22 16:25:52

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 72.0.3626.121

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nie wszystko w katolicyzmie jest złe.
Tak jak  i protestantyzmie, adwentyzmie itd.
Oczywiście, że są powody. W Listach Pawłowych jest napisane wyraźnie,
że kobieta w zborze nie może nauczać/przewodzić itd. Ile kobiet wybrał Jezus do 12? ani jednej xd.
Donatyście, Montaiści też mieli swoje za uszami i nie patrz co kto robił, tylko na to czego naucza Pismo.
Kobieta/Niewiasta w Biblii jest symbolem zboru/zgromadzenia/"kościoła". Jan pisał do Zgromadzenia w Azji mniejszej.


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#7 2019-03-27 14:30:31

Maryna
Użytkownik
Dołączył: 2018-10-10
Liczba postów: 1,090
Windows 8.1Chrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Taki werset o kobietach dzisiaj przeczytałam:

"Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu." 1Kor 14:33-35

Offline

#8 2019-03-27 17:04:01

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

a mimo to niektórzy upierają się, że kobiety mogą przewodzić w zborach,
mogą się modlić, prorokować z chustą na głowie, ale nie przewodzić.
to nie Adam został zwiedziony, tylko Ewa [dblpt]dumny[dblpt]


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#9 2019-03-27 18:53:12

Maryna
Użytkownik
Dołączył: 2018-10-10
Liczba postów: 1,090
Windows 8.1Chrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nikczemnik napisał/a:

to nie Adam został zwiedziony, tylko Ewa [dblpt]dumny[dblpt]

Przecież Adam też i w sumie jego odpowiedzialność była większa i kara też, bo to on potem musiał zdobywać pożywienie itp., a ona miała tylko rodzić dzieci i być mu poddana [sred]).


Takie nauczanie/przewodzenie w zborach przez mężczyzn też wiąże się z dużą odpowiedzialnością, no i dawaniem dobrego przykładu własnym życiem, czyli też wymaganiem od siebie.
Podobnie jeśli chodzi o ponoszenie odpowiedzialności za rodzinę, za żonę, dzieci. Przecież taki mężczyzna musi stosować się do przykazań i być mężem Bożym, więc nie może być złym człowiekiem, złym mężem, ojcem itp.
Tak ogólnie przed mężczyznami są tutaj stawiane większe wymagania i odpowiedzialność jest większa.

Ja już od dawna miałam takie poglądy (kiedy jeszcze Biblii nie czytałam), że feministki są po prostu głupie.
Naprawdę nie rozumiem takich kobiet, które usilnie próbują stawiać się na równi z mężczyznami i brać na siebie ich obowiązki, zamiast pozwolić im się sobą opiekować i robić to co do nich należy [dblpt]) (no ale tu już wybiegłam poza temat [dblpt]p).

Offline

#10 2019-03-27 19:57:09

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nie, Adam nie został zwiedziony, przeczytaj co Napisano [dblpt]dumny[dblpt]
Nie tylko dostał ją bez pytania to jeszcze poniekąd przez nią beknął.
Tak, mężczyźni mają ciężej [dblpt]dumny[dblpt] wybiegłaś? a co konkretnie miałaś na myśli?


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#11 2019-03-27 20:07:52

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

On był jej głową już od samego początku.
9 Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety,
lecz kobieta dla mężczyzny
... ( 1 Korynitan 11 : 9)  [dblpt]dumny[dblpt] [dblpt]dumny[dblpt]  [dblpt]dumny[dblpt]


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#12 2019-03-27 20:18:49

Maryna
Użytkownik
Dołączył: 2018-10-10
Liczba postów: 1,090
Windows 8.1Chrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nikczemnik napisał/a:

Nie, Adam nie został zwiedziony, przeczytaj co Napisano [dblpt]dumny[dblpt]

Został przez Ewę  [dblpt]p


Nikczemnik napisał/a:

Nie tylko dostał ją bez pytania to jeszcze poniekąd przez nią beknął.
Tak, mężczyźni mają ciężej [dblpt]dumny[dblpt]

A wyobrażasz sobie jakie ciężkie byłoby Wasze chłopskie życie bez niewiast  [dblpt]mrgreen[dblpt]

To prawda, z tym się zgodzę, macie ciężej  [dblpt]p


Nikczemnik napisał/a:

wybiegłaś? a co konkretnie miałaś na myśli?

Wybiegłam, bo nawiązałam jeszcze do małżeństwa, a w sumie temat o nauczaniu kobiet


Nikczemnik napisał/a:

On był jej głową już od samego początku.
9 Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety,
lecz kobieta dla mężczyzny
... ( 1 Korynitan 11 : 9)  [dblpt]dumny[dblpt] [dblpt]dumny[dblpt]  [dblpt]dumny[dblpt]

Wiem, czytałam  [dblpt]dumny[dblpt]

Offline

#13 2019-03-27 20:27:02

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Maryna napisał/a:

Został przez Ewę 

Zwiedzeniem bym tego nie nazwał.
Ewa została zrobiona przez węża w bambuko xd
Adam zrobił to świadomie. Niektórzy twierdzą, że z miłości, ale do mnie to nie trafia.

Maryna napisał/a:

A wyobrażasz sobie jakie ciężkie byłoby Wasze chłopskie życie bez niewiast 

Byłoby lżejsze, ale czegoś by brakowało..

Maryna napisał/a:

Wybiegłam, bo nawiązałam jeszcze do małżeństwa, a w sumie temat o nauczaniu kobiet

Aha, ok

Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. 4 Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona. 5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan. 6 To, co mówię, pochodzi z wyrozumiałości, a nie z nakazu.( 1 Kor 7)
o tym też trza pamiętać
[dblpt]dumny[dblpt]


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#14 2019-03-28 05:55:48

Maryna
Użytkownik
Dołączył: 2018-10-10
Liczba postów: 1,090
Windows 8.1Chrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nikczemnik napisał/a:

Zwiedzeniem bym tego nie nazwał.
Ewa została zrobiona przez węża w bambuko xd
Adam zrobił to świadomie. Niektórzy twierdzą, że z miłości, ale do mnie to nie trafia.

Hmm no nie wiem, wydaje mi się, że oboje to zrobili świadomie, w takim sensie, że wiedzieli, że to jest zakazane, bo gdyby ich postępowanie było nieświadome, to raczej nie ponieśli by konsekwencji grzechu, tak myślę.
Adam został pociągnięty do większej odpowiedzialności, bo on odpowiadał przed Bogiem za to co zrobili, jak już tam wcześniej zwróciłeś uwagę, on był od początku głową Ewy.

Czytając Listy Pawła, myślę, że dziś jest podobnie w rodzinach wierzących, że to wierzący mąż ponosi większą odpowiedzialność jeśli w czymś zawali, jego zadaniem jest dopilnowanie żeby cała rodzina żyła zgodnie ze Słowem Bożym, on sam powinien świecić przykładem i robić wszystko, żeby rodzina wzrastała w wierze. Stoi nad żoną, ale to się wiąże z dodatkowym obowiązkiem i odpowiedzialnością.


Nikczemnik napisał/a:

Byłoby lżejsze, ale czegoś by brakowało..

A kto by mężczyznom sprzątał, gotował itp. hyy?  [dblpt]mrgreen[dblpt]

Wiadomo są tacy co sobie doskonale radzą sami, ale dla większości kobieta jest takim jakby uzupełnieniem, tzw. drugą połówką i nie chodzi już tu nawet o miłość i te sprawy, tylko też takie codzienne życie. Nawet jeśli brat z siostrą (single) mieszkają w jednym domu to jest łatwiej, bo ona zajmie się typowo babskimi obowiązkami, a on męskimi, bo wszyscy mamy jakieś swoje zadania/obowiązki do spełnienia, w których się dobrze czujemy i jest taki podział na typowo chłopskie i babskie obowiązki, to samo widać np. w wykonywanych zawodach.


Nikczemnik napisał/a:

Aha, ok

Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. 4 Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona. 5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan. 6 To, co mówię, pochodzi z wyrozumiałości, a nie z nakazu.( 1 Kor 7)
o tym też trza pamiętać
[dblpt]dumny[dblpt]

To też czytałam [dblpt]dumny[dblpt]

Ogólnie to jestem zafascynowana Listami Pawła, jak przeczytam do końca, to potem będę czytać jeszcze raz  [dblpt])

Offline

#15 2019-03-29 03:02:25

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Maryna napisał/a:

A kto by mężczyznom sprzątał, gotował itp. hyy? 

Sam, inny mężczyzna, robot:P
Bardzo rzeczowo, praktycznie do tego podeszłaś:)
co mnie cieszy, ale miałem na myśli raczej więź emocjonalną, bliskość, dotyk.

Maryna napisał/a:

Hmm no nie wiem, wydaje mi się, że oboje to zrobili świadomie, w takim sensie, że wiedzieli, że to jest zakazane, bo gdyby ich postępowanie było nieświadome, to raczej nie ponieśli by konsekwencji grzechu, tak myślę.

Fantazjujesz xd
Ewa nawet nie powtórzyła dobrze zakazu,
bo dodała od siebie coś o dotykaniu. I tak jest z niewiastami do dziś!
Może użyłem złego słowa. Ewa wiedziała, że źle robi, ale została ogłupiona xd.
O Adasiu nie napisano, że został zwiedziony, jest napisane, że nie został. Koniec kropka. Baba dała się zrobić w bambuko.

Maryna napisał/a:

Czytając Listy Pawła, myślę, że dziś jest podobnie w rodzinach wierzących, że to wierzący mąż ponosi większą odpowiedzialność jeśli w czymś zawali, jego zadaniem jest dopilnowanie żeby cała rodzina żyła zgodnie ze Słowem Bożym, on sam powinien świecić przykładem i robić wszystko, żeby rodzina wzrastała w wierze. Stoi nad żoną, ale to się wiąże z dodatkowym obowiązkiem i odpowiedzialnością.

Cały czas musi być czujny, studzić żonę, myśleć do przodu itd.
Do tego jeszcze często musi posługiwać innym.
Cześć/ szacunek się takim należy wielki [dblpt]dumny[dblpt]


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#16 2019-03-29 14:21:25

Maryna
Użytkownik
Dołączył: 2018-10-10
Liczba postów: 1,090
Windows 8.1Chrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nikczemnik napisał/a:

Sam, inny mężczyzna, robot:P

Taa sam yhy  [dblpt]p
robot to prędzej  [dblpt]mrgreen[dblpt]


Nikczemnik napisał/a:

Bardzo rzeczowo, praktycznie do tego podeszłaś:)
co mnie cieszy, ale miałem na myśli raczej więź emocjonalną, bliskość, dotyk.

Wiadomo to podstawa i chyba główny powód łączenia się w pary [sred]), ale chciałam się odnieść właśnie jeszcze do tej drugiej kwestii związanej z różnymi obowiązkami itp., bo to też bardzo ułatwia życie obojgu.


Nikczemnik napisał/a:

Fantazjujesz xd
Ewa nawet nie powtórzyła dobrze zakazu,
bo dodała od siebie coś o dotykaniu. I tak jest z niewiastami do dziś!
Może użyłem złego słowa. Ewa wiedziała, że źle robi, ale została ogłupiona xd.
O Adasiu nie napisano, że został zwiedziony, jest napisane, że nie został. Koniec kropka. Baba dała się zrobić w bambuko.

No dobra niech Ci będzie  [dblpt]p


Nikczemnik napisał/a:

Cały czas musi być czujny, studzić żonę, myśleć do przodu itd.
Do tego jeszcze często musi posługiwać innym.
Cześć/ szacunek się takim należy wielki [dblpt]dumny[dblpt]

To prawda, takich mężów ze świecą szukać  [dblpt])

Offline

#17 2019-03-29 18:04:05

tom68
Administrator
Dołączył: 2018-01-30
Liczba postów: 1,319
Windows 7Firefox 66.0

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Sluzba kobiet w Nowym Testamencie
Mile widziane jest drukowanie, kopiowanie, dystrybucja lub rozsylanie tego dokumentu w jakikolwiek sposob. Warunkiem jest zachowanie integralnosci i niezmienionej tresci oraz nie czerpanie z tego zyskow. ©2007 David Servant
http://www.heavensfamily.org/ss/polish/12_tdmm

Offline

#18 2019-03-29 19:10:56

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Maryna napisał/a:

Taa sam yhy 

Wiadome, że mało który chłop lubi stać przy garach, sprzątać...
Gdyby nie było kobiet to chłopcy inaczej byliby chowani
i mentalność mężczyzn byłaby też trochę inna...
Chyba większość szefów kuchni to mężczyźni.
Poza tym można (tanio) zjeść coś kupnego....
Zapłacić (grosze) za sprzątanie itd.

tom68 napisał/a:

No dobra niech Ci będzie 

Noo [dblpt]dumny[dblpt]

tom68 napisał/a:

To prawda, takich mężów ze świecą szukać 

[dblpt]dumny[dblpt]


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#19 2019-03-29 19:13:52

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

tom68 napisał/a:

Sluzba kobiet w Nowym Testamencie
Mile widziane jest drukowanie, kopiowanie, dystrybucja lub rozsylanie tego dokumentu w jakikolwiek sposob. Warunkiem jest zachowanie integralnosci i niezmienionej tresci oraz nie czerpanie z tego zyskow. ©2007 David Servant
http://www.heavensfamily.org/ss/polish/12_tdmm

https://chlebznieba.pl/index.php?id=328
[dblpt]dumny[dblpt]


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

#20 2019-03-30 01:36:17

Maryna
Użytkownik
Dołączył: 2018-10-10
Liczba postów: 1,090
Windows 8.1Chrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Nikczemnik napisał/a:

Wiadome, że mało który chłop lubi stać przy garach, sprzątać...
Gdyby nie było kobiet to chłopcy inaczej byliby chowani
i mentalność mężczyzn byłaby też trochę inna...
Chyba większość szefów kuchni to mężczyźni.
Poza tym można (tanio) zjeść coś kupnego....
Zapłacić (grosze) za sprzątanie itd.

Gender?  [dblpt]mrgreen[dblpt], myślisz, że to by się tak dało, żeby mężczyźni wykonywali i męskie i damskie obowiązki i traktowali to w sposób naturalny?
Mi się wydaje, że te różnice między nami to coś głębszego, co prawda choćby w dzisiejszych czasach widać, że w pewnym sensie można to zmienić i te role w niektórych przypadkach zaczynają się zacierać, ale nadal w większości przypadków, mężczyźni robią swoje chłopskie rzeczy, a kobiety swoje.

Poza tym weź pod uwagę, że gdyby nie było kobiet to mężczyźni mieliby podwójne obowiązki. Dziś to może nie aż tak wielki problem, bo są różne sprzęty ułatwiające życie typu pralka, lodówka, no i można jeść poza domem, no ale dawniej tak nie było. Kiedyś mężczyźni musieli zdobywać pożywienie, a kobiety zajmowały się domem, wszystko wykonywano ręcznie i zajmowało to dużo czasu.
Ach co Wy byście zrobili bez tych kobiet  [dblpt]mrgreen[dblpt]

Offline

#21 2019-03-30 10:01:11

Nikczemnik
Administrator
Dołączył: 2018-01-25
Liczba postów: 2,210
WindowsChrome 73.0.3683.86

Odp: Kobiety w kosciele dawniej i dzis - na 8 marca i nie tylko -:)

Byłoby ciężko, ale daliby sobie radę:) Teraz już niektórzy tak dają...
Nie twierdzę, że każdy by to robił z przyjemnością.
Działałoby to u  większości na zasadzie
nie chcem, ale muszem.


Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.
Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
easycraft - kaylife - blackbear - teammajer - fellowicze