Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Propozycje przykladowych zmian w obszarze prawa wyznaniowego i polityki wyznaniowej
Nadchodzaca 30. rocznica uchwalenia tzw. ustaw majowych, w tym ustawy o gwarancjach wolnosci sumienia i wyznania, stwarza okazje do sformulowania propozycji zmian niektorych regulacji polskiego prawa wyznaniowego. Ponizszy katalog wiaze sie tez z aktualna debata na temat rozdzialu Kosciola od panstwa.
14 Pilnego i trwałego rozwiązania wymaga sygnalizowany od lat m. in. przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, czy wyznawców religii mojżeszowej, problem organizowania w soboty niektórych egzaminów państwowych (np. lekarskiego). Powinien być brany pod uwagę albo termin od poniedziałku do czwartku (piątek to dzień modłów w meczecie wyznawców islamu), albo wyznaczenie terminu dodatkowego, traktowanego równorzędnie z pierwszym.
Reasumujac: najbardziej optymalna formula opisujaca wzajemne relacje miedzy Panstwem a Kosciolem rzymskokatolickim, innymi Kosciolami i zwiazkami wyznaniowymi, jest zdanie wloskiego polityka liberalnego z II polowy XIX w. - Camillo Cavoura - ,,Wolny Kosciol w wolnym Panstwie". Adaptujac je do realiow konca drugiej dekady XXI w. mowie - wolne wyznania religijne, w wolnym, neutralnym swiatopogladowo panstwie, stawiajacym na rozdzial religii od panstwa, otwartym na wspolprace i dialog w sluzbie wolnemu czlowiekowi, w wolnym spoleczenstwie.
dr hab. Pawel A. Leszczynski jest ekspertem prawa wyznaniowego, autorem ksiazek z zakresu prawa, politologii i historii, jest wykladowca Akademii im. Jakuba z Paradyza w Gorzowie Wielkopolskim oraz sekretarzem Oddzialu Gorzowskiego Polskiej Rady Ekumenicznej
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.015 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 545.75 kB (Maksimum: 605.13 kB) ]