Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Tradycja Nowy Rok - 2024 r
Profesor Aleksander Krawczuk, historyk i były minister kultury, w 1990 rok to cytaty z Jego książek Poczet Cesarzy Rzymskich A Krawczuk wyd. Iskry ....
Wiele kalendarzy bierze swój początek od jakiegoś ważnego wydarzenia religijnego albo historycznego np. Judaizm liczy czas od Biblijnego stworzenia świata ( około 6 tysięcy lat temu ) a Islam liczy czas od ucieczki proroka Muhammada z Mekki do Medyny w 622 r n e .
Dla Rzymian była to data założenia miasta Rzymu w 753 roku p n e do porządnej reformy zabrał się Juliusz Cezar w 45 roku p.n.e. Piastował wówczas ważny urząd, najwyższego kapłana i jako doradcę wziął sobie egipskiego astronoma . Oficjalny kalendarz odbiegał wtedy od astronomicznej rachuby czasu już o 67 dni. Juliańska reforma kalendarza dała solidne podstawy dzisiejszego systemu zapisu dat. Początek roku ustalono na 1 stycznia, od dawna praktykowany jak data objęcia urzędu przez konsula ten sposób zapisu dat przetrwał około 16 stuleci, w Anglii aż do 1752 roku, w Rosji do 1918 roku, a w Kościele prawosławnym trwa do dziś i np. dlatego święta są tam później niż w kościele katolickim .
„ W starożytnym Rzymie odbywały się zabawy noworoczne , co do tego nie ma żadnych wątpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o epokę cesarstwa. (...) Zabawy jednak, powtórzmy, były bardzo wesołe i swobodne w obyczajach . To z kolei miało swój wpływ na stosunek dawnych chrześcijan do obchodów urzędowego Nowego Roku. Uważali, że jest to obyczaj gorszący, całkowicie pogański — składano przecież bogom ofiary! — obcy forma i duchem wyznawcom religii objawionej. Toteż Kościół ostrzegał wiernych przed uczestnictwem w noworocznych obchodach, zwłaszcza oczywiście w zabawach".
"My chrześcijanie XXI wieku , dziś już wiemy , że wiele zwyczajów i tradycji np. noworoczne są pochodzenia pogańskiego, ( Życzę Wam w Nowym Roku „Abyśmy mieli moralne prawo powtarzać słowa swych starożytnych współwyznawców.)" Ci bowiem, kiedy poganie szydząc z nich wołali: Cóż to za religia, która nie ma ani wspaniałych świątyń, a w nich obrazów i posągów, ani drogocennych szat i naczyń liturgicznych! — odpowiadali: To prawda, jesteśmy ubodzy. Ale naszymi świątyniami są nasze serca, pełne miłości Boga i bliźnich; naszymi szatami liturgicznymi — naszą skromność, pracowitość, ustępliwość, pokorą; naczyniami zaś — nasze dobre uczynki".
Jeden dzień ...
Podczas jednej prywatnej uczty cesarz Tytus Flawiusz Wespazjan ( I w n e ) był smutny , przyjaciele i goście zapytali Go czemu jest smutny ( gdy zapraszał gości był zawsze wesoły ! ) dlaczego jest smutny, czy aby nie chory ? Przecież niech tylko wypowie życzenia a Oni podobnie jak całe imperium zaraz je spełnią
Odp. im .......drodzy goście i przyjaciele nie możecie mi pomóc, ani nikt inny ponieważ straciłem dzień bo nie uczyniłem dziś nic dobrego nikomu , myślą lub słowem albo czynem a człowiek nie powinien tracić dni danych mu przez niebo !
Wszystkiego dobrego na Nowy Rok dla wszystkich !
Tomasz G z rodziną
ps :
Możesz pomoc innym dając 1% , Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej czyli CHSCH w jej różnych działaniach charytatywnych i prospołecznych np. dla powodzian oraz ludzi biednych i chorych itp. w Polsce lub za granicą ( CHSCH pomaga wszystkim nie ma tu znaczenia światopogląd czy rasa itp. osób w potrzebie ! ) możesz o tym przeczytać na stronie www.chsch.org.pl
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.011 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 552.85 kB (Maksimum: 613.89 kB) ]