Forum Biblijne
Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Niektóre działy widoczne dopiero po zalogowaniu.

#1 2023-08-31 09:28:48

tom68
Administrator
Dołączył: 2018-01-30
Liczba postów: 1,367
WindowsFirefox 117.0

Religia i Święte Księgi a wojna ...

Religia i Święte Księgi  a wojna ...

Biblia a wojna w ST ...

Joz. 24:11-12
11. Gdy zaś przeprawiliście się przez Jordan i przyszliście do Jerycha, to walczyli z wami obywatele Jerycha, Amorejczycy, Peryzyjczycy, Kananejczycy, Chetejczycy, Girgazejczycy, Chiwwijczycy i Jebuzejczycy, a Ja wydałem ich w wasze ręce.
12. Wysłałem przed wami szerszenie i te wypędziły ich przed wami, dwóch królów amorejskich, a nie twój miecz ani twój łuk.
(BW)

W czasach starożytnych Izraelici prowadzili wojny w imieniu swojego Boga, Czy to znaczy, że Bóg popiera wojny, które toczą się obecnie?

Dlaczego w starożytności Izraelici prowadzili wojny?


CO MÓWIĄ NIEKTÓRZY

Izraelici czcili żądnego krwi boga wojny.


CO MÓWI BIBLIA

Pokonane przez Izraelitów narody były na wskroś zepsute — dopuszczały się przemocy i praktyk takich jak zoofilia, kazirodztwo czy składanie w ofierze dzieci.
Przez całe stulecia Bóg dawał im szansę na zmianę, ale potem powiedział:
„Przez wszystkie te rzeczy stały się nieczyste narody, które wypędzam przed wami”
(Kapłańska 18:21-25; Jeremiasza 7:31).

    „Z powodu niegodziwości tych narodów Twój Bóg, wypędza je sprzed twego oblicza” (Powtórzonego Prawa 9:5).

Czy w toczących się obecnie wojnach Bóg popiera którąś ze stron?

CO MOŻNA ZAUWAŻYĆ


W wielu konfliktach zbrojnych przywódcy obu stron utrzymują, że mają poparcie Boga.
Henry Atkinson w książce The Causes of War (Przyczyny wojny) napisał:
„We wszystkich stoczonych wojnach zawsze pewną rolę odgrywała religia”.

CO MÓWI BIBLIA

Chrześcijanom nie wolno walczyć z wrogiem.
Apostoł Paweł napisał do swoich współwyznawców:
„Jeśli możliwe, o ile to od was zależy, zachowujcie pokój ze wszystkimi ludźmi. Nie mścijcie się sami” (Rzymian 12:18, 19).

Jezus nie wysyłał swoich uczniów do walki.
Przeciwnie, powiedział im:
„Miłujcie swych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, żebyście się okazali synami waszego Ojca, który jest w niebiosach” (Mateusza 5:44, 45).
Chrześcijanie ‛nie są częścią świata’, dlatego nawet jeśli kraj, w którym mieszkają, podejmuje działania wojenne, powinni zachować neutralność (Jana 15:19).
Skoro Bóg chce, żeby jego czciciele wywodzący się ze wszystkich narodów trzymali się z dala od świata, to jak mógłby popierać uczestników dzisiejszych konfliktów zbrojnych?

    „Moje królestwo nie jest częścią tego świata. Gdyby moje królestwo było częścią tego świata, moi słudzy walczyliby, żebym nie został wydany Żydom.
Ale przecież moje królestwo nie jest stąd” (Jana 18:36).

BW


Czy wojny kiedyś się skończą?


CO MÓWIĄ NIEKTÓRZY

Wojny są nieuniknione.
Autor Paul Hirst napisał w książce War and Power in the 21st Century (Wojna i władza w XXI wieku):
„Wojna ma przyszłość.
Nie musimy się obawiać, że w tym stuleciu dojdzie do trwałego i powszechnego ‚wybuchu’ pokoju”.


CO MÓWI BIBLIA

Wojny się skończą, kiedy nikt nie będzie chciał ich prowadzić.
Dlatego Królestwo Boże — realny rząd sprawujący władzę z nieba — wkrótce doprowadzi do powszechnego rozbrojenia i nauczy ludzi, jak utrzymywać pokój.
W Biblii znajdujemy zapewnienie, że Bóg „uporządkuje sprawy dotyczące dalekich, potężnych narodów.
I przekują swe miecze na lemiesze, a swe włócznie na noże ogrodnicze.
Nie podniosą miecza, naród przeciw narodowi, ani się już nie będą uczyć wojowania” (Micheasza 4:3).

Biblia uczy, że kiedy nad ziemią zacznie panować Królestwo Boże, przestaną istnieć rywalizujące ze sobą rządy, które zabiegają tylko o własne interesy.
Zniknie też popychająca obywateli do buntu niesprawiedliwość oraz nie będzie uprzedzeń prowadzących do podziałów etnicznych.
W rezultacie wojny się skończą.
Bóg obiecuje: „Nie będą wyrządzać szkody ani przywodzić do zguby na całej mojej świętej górze; gdyż ziemia będzie napełniona poznaniem Jehowy, tak jak wody pokrywają morze” (Izajasza 11:9).

    „Sprawia, że wojny ustają aż po kraniec ziemi. Łamie łuk i kruszy włócznię, wozy pali w ogniu” (Psalm 46:9).

BW

Religie a wojna

Judaizm a wojna

Judaizm na przestrzeni  wieków miał i ma różne stanowisko w temacie wojny czyli od wojen w imię Boga i narodu po skrajny pacyfizm ale dziś w państwie Izraela raczej przeważa pogląd sprawiedliwej wojny w obronie narodu na podstawie Wojny Abrahama patrz... 1 Moj 14., 14 -16  Abram, usłyszawszy, że jego krewny został uprowadzony w niewolę, dobrał sobie trzystu osiemnastu najbardziej doświadczonych spośród służby swego domu i rozpoczął pościg aż do Dan.15 Podzieliwszy swych ludzi na oddziały, nocą napadł wraz z nimi na nieprzyjaciół i zadał im klęskę
.A potem ścigał ich aż do Choby, która leży na zachód od Damaszku. 16 W ten sposób odzyskał całe mienie. a także sprowadził na powrót Lota wraz z jego dobytkiem, kobietami i sługami.

1 Moj. 14:14-16
14. Gdy Abram usłyszał, że bratanka jego wzięto do niewoli, uzbroił swoich trzystu osiemnastu wypróbowanych ludzi, urodzonych w jego domu i ruszył w pościg aż do Dan.
15. Potem podzieliwszy swój oddział, napadł na nich w nocy ze sługami swymi, pobił ich i ścigał aż do Choby, na północ od Damaszku.
16. Tak odzyskał cały dobytek. Również przyprowadził na powrót Lota, bratanka swego, i jego dobytek, a także kobiety i ludzi.
(BW)



Chrześcijaństwo a wojna

W pierwszych wiekach swego istnienia chrześcijaństwo w sposób radykalny negowało celowość wojny i takie stanowisko nadal mają niektóre kościoły i wyznania protestanckie np Adwentyści czy Świadkowie J itp ale inne kościoły z czasem, począwszy od św. Augustyna, zaczęto rozróżniać między wojną sprawiedliwą a niesprawiedliwą.
Poszukiwania etyczne zaczęły się koncentrować na zdefiniowaniu warunków usprawiedliwiających dopuszczalność wojny.
To doprowadziło do stworzenia w średniowieczu teorii tzw. "wojny sprawiedliwej".
Hiszpański dominikanin, św. Rajmund z Pennafort (zm. w 1275 r.) określił w swojej Sumie dla spowiedników 5 warunków, które muszą być spełnione, aby można było uznać wojnę za sprawiedliwą:

1. Nigdy celem wojny nie może być zabijanie nieprzyjaciół, wolno walczyć jedynie w obronie zagrożonego życia, wolności lub własności;

2. W wojnie należy odrzucić wszelkiego ducha zemsty, nienawiści i chciwości;

3. Dążyć należy do jak najszybszego przywrócenia pokoju;

4. Decyzję o wojnie podejmować może jedynie monarcha;

5. Nie wolno angażować do walki kobiet, dzieci ani duchownych.

Największym złem, jakie wynikało z tej teorii "wojny sprawiedliwej", było uśpienie sumienia.
Ludzie uznali jako coś bezdyskusyjnego i nie budzącego niepokoju, że wojna sprawiedliwa jest dopuszczalna.


Chrześcijanie a wojsko- Iskry .... A Krawczuk

W okresie od powstania Kościoła do lat osiemdziesiątych II wieku n.e. nie posiadamy informacji dotyczących służby chrześcijan w legionach. Prowadzone od początku wieku XX badania pozwalają sformułować jedynie tezę o pacyfistycznym nastawieniu pierwotnego Kościoła. ...W I czy II wieku mogli być pewnie jacyś żołnierze chrześcijanie np taki Korneliusz DzAp ale po nawróceniu może starali się służyć w takich służbach jak kuchnia szpital transport zaopatrzenie itp tak jak bywa i dziś ... Służba w legionach rzymskich trwała około 25 lat ( a w czasie trwania służby poznawano różne kraje a więc i religię imperium ) nawet kalekich legionistów w wyniku służby dawno do pomocy w koszarach ... z reszta była to forma pomocy i opieki wojska dla swoich towarzyszy broni bo dopiero po okresie pełnej służby żołnierz otrzymał od państwa działkę ziemi ( zwalniano z służby rzadko wyjątek to choroba zakaźna )  ....Wszystko zmieniło się gdy cesarstwo uznało chrześcijaństwo za religię dozwolona w imperium w 313 r ... W 314 r. - Uchwalono ekskomunikę dla dezerterów. Dotąd Kościół zabraniał zabijania nawet w obronie koniecznej ...W pierwszych wiekach swego istnienia chrześcijaństwo w sposób radykalny negowało celowość wojny i takie stanowisko nadal mają niektóre kościoły i wyznania protestanckie np Adwentyści czy Świadkowie J itp ale inne kościoły z czasem, począwszy od św. Augustyna, zaczęto rozróżniać między wojną sprawiedliwą a niesprawiedliwą. Poszukiwania etyczne zaczęły się koncentrować na zdefiniowaniu warunków usprawiedliwiających dopuszczalność wojny. To doprowadziło do stworzenia w średniowieczu teorii tzw. "wojny sprawiedliwej czyli wojny obronnej "

https://www.imperiumromanum.edu.pl/reli … rzymskich/


Islam a wojna

Islam podobnie jak chrześcijaństwo miał i ma różne podejście do wojny bo są w Koranie wersety wzywające do dżihadu (czyli walki ze złem tak duchowym jak i fizycznym ) i do przemocy.
Ale takie pełne przemocy akapity - skierowane przeciwko niechrześcijanom czy homoseksualistom - są także w Biblii, w Starym Testamencie. i są też w Koranie, jak i w Biblii, całe fragmenty wzywające do tolerancji, miłości, współczucia, dobra, pokoju. Czego więc uczą te religie? Jak zinterpretujemy święte dla nas księgi i co z nich wybierzemy dla siebie to już nasza decyzja a nie wina Biblii czy Koranu czy każdej innej księgi innych religii ....

Największy poeta i mistyk islamu, Rumi .... Różne cytaty religijne - Świat Islamu wyd Iskry ....

Od czasów krucjat po dzień dzisiejszy świat Islamu czuje się atakowany zbrojnie lub gospodarczo albo kulturowo przez "świat chrześcijański' a interwencje wojskowe bez zgody ONZ w Iraku czy Libii albo Syrii tylko ich w tym utwierdzają co niestety czasem owocuje terroryzmem choć trzeba pamiętać że terroryści w Islamie to jakiś 1 % na ponad miliard muzułmanów ...

Koran Sura II Krowa (Tłumaczenie Koranu według Jana Murzy Tarak Buczackiego [źródło: nakładem Aleksandra Nowoleckiego, Warszawa 1858]

186. Pokonywajcie waszych nieprzyjaciół na wojnie podjętej za wiarę; lecz nigdy pierwsi jej nie zaczynajcie. Bóg nie na widzi najezdników.


Hinduizm i Buddyzm a wojna .

Hinduizm i Buddyzm uznają iluzoryczność tego świata i nietrwałość ziemskiej egzystencji. Dla hinduizmu wojna jest próbą wiary i środkiem duchowego wzbogacenia  Hinduizm nie odnosi się on do niej  bezpośrednio , ale podkreśla działanie człowieka zgodne ze swoim obowiązkiem chodzi tu przede wszystkim o żołnierzy czy policjantów itp. w obronie dobra i porządku przed złem i chaosem a głównym źródłem tej wiary są nauki Bhagawadgity podane przez Krisznę poza tym znamienna jest też doktryna niekrzywdzenia (ahinzy), propagowana przez Gandiego ... Buddyzm i jego filozofia. Według Buddy "Prawy człowiek porwany przez zawieruchę wojenną, nie może dać się porwać szaleństwu demonów i zła  które ogarnia wszystkie zmysły bo prawy człowiek zawsze powinien jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki i trzymać się prawa oraz dobra ".

źródła tego opracowania różne książki i internet .


ps :

Wojna a kościoły ....

Wojna i chrześcijanie to nie jest prosta sprawa i czy mamy prawo walczyć czy nie w obronie bliźnich to chyba tylko sprawa naszego sumienia ale gdyby wszyscy chrześcijanie ( bez względu na wyznanie ) odmówili walki kwestia byłaby rozwiązana ale jeśli obecnie z kościołów zamiast apeli o pokój i potępienia wojny padać będą takie głosy że zabicie wroga to nie grzech to wojny zawsze będą aż się wszyscy wybijemy w imię Boże .

Adwentysta może służyć w wojsku jeśli nie ma innej możliwości ale nie wolno mu zgodnie z biblijnym przykazaniem dekalogu patrz 2 Moj 20 , 1-17 nikogo zabijać i dlatego ADS zwykle proszą o skierowanie do zastępczej służby wojskowej, która daje możliwość odpracowania zasadniczej służby wojskowej w różnych – również kościelnych – instytucjach (domy opieki, szpitale, instytucje charytatywne mające prawa organizacji pożytku publicznego). W USA możliwa jest służba wojskowa w jednostkach niekombatanckich tj. takich, w których nie używa się broni (służba zdrowia, np. sanitariusze). Istnieją nawet specjalne szkoły prowadzone przez adwentystów, szkolące personel medyczny dla wojska (przede wszystkim w USA).

https://adwent.pl/stosunek-kosciola-adw … wojskowej/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
uewrociwb - neonbot - hogwartsupernatural - teamoffriends - godsandglory

[ Wygenerowano w 0.011 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 578.63 kB (Maksimum: 673.81 kB) ]