Forum Biblijne
Forum Biblijne

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Niektóre działy widoczne dopiero po zalogowaniu.

#1 2021-12-27 16:53:53

tom68
Administrator
Dołączył: 2018-01-30
Liczba postów: 1,371
WindowsFirefox 95.0

Czy ap Piotr był pierwszym papieżem i co z papieżami ....

Czy ap Piotr był pierwszym papieżem  i co z papieżami ....

Przypomnijmy najpierw, że obecna bazylika św. Piotra na Watykanie jest budowlą wzniesioną w latach 1506-1626 na miejscu dawniejszej bazyliki, zbudowanej ok. 324 r. przez Konstantyna. Bazylika dzisiejsza znacznie przewyższa swoimi rozmiarami tę pierwszą i jest największym kościołem na świecie. Dla rzymskich katolików jest też najważniejszym miejscem świętym.
Jak bowiem głosi tradycja, bazylika ta została wzniesiona na miejscu ukrzyżo­wania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża rezydującego w Rzymie. Czy jednak apostoł Piotr był pierwszym biskupem Rzymu? Czy był pierwszym papieżem, opoką i głową Kościoła? Co mówi na ten temat Nowy Testament oraz historia?

Nowy Testament nie wspomina o tym, aby apostoł Piotr był kiedykolwiek biskupem Rzymu Przypomnijmy, że zanim apostoł Paweł udał się do Rzymu, w stolicy Imperium już dawno istniała wspólnota judeochrześcijańska, która zapewne była zarządzana kolegialnie (Rz 1,8-15; 16,1-15)

Nie ma więc najmniejszych dowodów na to, że apostoł Piotr lub którykolwiek z apostołów był kiedykolwiek biskupem Rzymu
Ponadto zauważmy, że gdyby Rzym miał odgrywać tak ważną rolę, jak to Kościół katolicki twierdzi, to fakt ten byłby odnotowany co najmniej kilka razy w Nowym Testamencie.
Również gdyby Piotr został przez Chrystusa ustanowiony fundamentem (opoką) i głową Kościoła, czytalibyśmy o tym w wielu miejscach Nowego Testamentu i nie tylko tam. Czytamy jednak coś zupełnie innego, a mianowicie, że ,,fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus” (1 Kor 3,11, por. 1 P 2,4-6) oraz: ,,On [Chrystus] także jest Głową Ciała, Kościoła” (Kol 1,18a), bo – jak podkreśla apostoł – Chrystus jest jego [Kościoła] Zbawicielem (Ef 5,23).

Nowy Testa­ment nie wspomina więc, by apostoł Piotr był biskupem i to w dodatku pierwszym (w roli papieża), oraz by był uznawany za opokę i gło Rzymskokatolicka tradycja głosząca, iż Piotr był pierwszym biskupem Rzymu oparta jest na legendzie, która nie znajduje potwierdzenia ani  w historii, ani w Biblii.

Według pism Nowego Testamentu apostoł Piotr przebywał więc głownie w Jerozolimie (Ga 1,18; 2,1.9), a odwiedził jedynie Antiochię (Ga 2,11) i Korynt (1 Kor 1,12).
O pobycie w Rzymie nie mówi ani on, ani też nikt z pozostałych autorów pism Nowego Testamentu. Nie ma też żadnego dowodu biblijnego lub historycznego na to, aby apostoł Piotr był kiedykolwiek w Rzymie.
Jeśli zaś chodzi o Listy Piotrowe, to nawet bibliści katoliccy przy­znają, że trudno jest jednoznacznie potwierdzić czy zanegować Piotrowe autorstwo dwóch przypisywanych mu listów (Encyklopedia Biblijna). Dlatego tekst mówiący o pozdrowieniu z Babilonu (por. 1 P 5,13) nie może być żadnym dowodem na pobyt Piotra w Rzymie. Tym bardziej że sami egzegeci Kościoła katolickiego mówią, że na podstawie tego tekstu można jedynie snuć pewne przypuszczenia co do osoby Piotra ...

Trzymają się jednak tradycji że te listy napisał sam ap Piotr to i tak nie jest pewne czy apostoł pisał te list w Rzymie czyli duchownym Babilonie czy też pisał jej z dawnego Babilonu nad Eufratem gdzie od wieków była duża wspólnota żydowska gdzie ap Piotr mógł prowadzić misje zgodnie ustaleniami z Jerozolimy Gal. 2:9 9. Otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na dowód wspólnoty, abyśmy poszli do pogan, a oni do obrzezanych ....

W rzeczywistości w ogóle nie wiadomo, w jakich okolicznościach mógłby Piotr znaleźć się w Rzymie, ani też nic nie wiadomo o szczegółach dotyczących jego śmierci (tamże).

Wiadomo natomiast, że w Rzymie był apostoł Paweł. Z Rzymu napisał też kilka listów.
W listach tych jednak ani razu nie wspomina o tym, by Piotr był w Rzymie biskupem, a przecież powinna to być pierwsza informacja. Nie przekazuje też od niego żadnych pozdrowień.
A na krótko przed śmiercią podkreśla: ,,Tylko Łukasz jest ze mną” (2 Tm 4,11). Czyż to nie zasta­nawiające?
Czyż apostoł Paweł nie wspomniał by o Piotrze, pierwszym biskupie Rzymu – jak twierdzi Kościół katolicki – gdyby ten był tam wtedy? Przecież wspomina o innych faktach z jego życia, na przykład o tym, że apostoł Piotr był żonaty (1Kor 9,6), że zachował się niestosownie (Ga 2,11-14), że powierzono mu służbę wśród obrzezanych, a nie pogan (Ga 2,7-8).
Odpowiedź na powyższe pytania może być tylko jedna: Piotr nigdy nie był biskupem Rzymu i nigdy go tam nie było.

Przypomnijmy też, że jeszcze pod koniec pierwszego stulecia zbory były niezależnymi jednostkami. Zarządzano nimi kolegialnie i apostoł Piotr nigdy nie rościł sobie prawa do władzy nad pozostałymi apostołami, jak to czynili jego ,,następcy” (por. 1 P 5,1-5).
Nowy Testament podkreśla, że apostołowie działali kolektywnie (por. Dz 15; Ga 2,9). Historia zaś podaje, że przez pierwsze pięćset lat biskupi rzymscy nie byli papieżami, czyli biskupami powszechnymi (choć takie roszczenia zgłaszał już Leon I Wielki (440-461).
Ponadto przez pierwsze wieki istniało pięć równorzędnych sobie patriarchatów, a mianowicie w Jerozolimie, Antiochii, Aleksandrii, Rzymie i w Konstantynopolu, a głównym ośrodkiem chrześci­jańskiej misji była Jerozo­lima.
To z tego miasta płynęły pierwsze najważniejsze dyrektywy (Dz 8,14; 15,2.22). Sytuacja ta zmieniła się dopiero po zburzeniu świątyni w Jerozolimie w roku 70 n.e., po rozgromieniu Żydów w latach 132-135, po upaństwowieniu chrześcijaństwa oraz przeniesieniu stolicy do Konstantyno­pola (330 r.) i po podziale Imperium na Wschodnie i Zachodnie.
Od tego ostatniego wydarzenia datuje się walka o panowanie nad chrześcijaństwem pomiędzy Rzymem i Konstantynopolem.

Jednak nawet jeszcze później, Grzegorz I Wielki (590-604 r.), który stworzył podwaliny dla później­szego państwa kościelnego, uważał się tylko za jednego z pięciu patriarchów ówczesnego Kościoła.
Jeszcze za jego pontyfikatu i dzięki niemu Rzym nazywano patrocinium pauperum (dziedzictwo ubogich), ponieważ z dochodów Kościoła wspierano ludzi biednych. Sytuacja ta zmieniła się dopiero po jego śmierci, gdy żądni władzy i chwały papieże zmienili tą nazwę na patrocinium sancti Petri (dziedzictwo św. Piotra), chociaż apostoł ten nie pozostawił po sobie żadnego majątku, a już na pewno nie w Rzymie.

A propos ,,wyjątkowości i świętości” tzw. Bazyliki św. Piotra oraz innych sanktuariów i świątyń – Biblia głosi, że
,,Najwyższy nie mieszka w budowlach rękami uczynionych” (Dz 7,48). ,,Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie” (J 4,24).

BW


Czy ap Piotr był w Rzymie a może w Babilonie ...

Rzym jest wymieniony w dziewięciu wersetach Pisma Świętego, ale w żadnym z nich nie ma wzmianki, że był tam ap Piotr. Z listu samego ap Piotra 1 Piotr. 5:13 13. Pozdrawia was zbór w Babilonie, wespół z wami wybrany, i Marek, syn mój ... Tu jasno wynika, iż przebywał w Babilonie. Czy był to kryptonim Rzymu czy nazwa samego Babilonu tego do dziś nie wiadomo i tu zdania są podzielone tak wśród historyków jak teologów ale pobyt Piotra w dosłownym mieście Babilonie wiązał się z wyznaczonym mu zadaniem głoszenia Żydom ... Gal. 2:9 9. Otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na dowód wspólnoty, abyśmy poszli do pogan, a oni do obrzezanych ....

Od czasów niewoli Babilońskiej do czasów nastania Islamu i ostatecznego upadku miasta  z powodu zmiany koryta rzeki więc braku wody ( VI w p n e do VII w n e  ) w Babilonie i okolicznych miastach osiedliło się wielu Żydów.
W Encyclopaedia Judaica (Jerozolima 1971, t. 15, szp. 755) wspomniano w związku z powstaniem Talmudu Babilońskiego o judaistycznych ,,wielkich akademiach Babilonu", działających tam na początku naszej ery ... Według apokryfu ewangelia Piotra ( II lub III w n e ) Piotr miał umrzeć w Rzymie choć też jest i inna tradycja że został zabity w Moguncji podczas misji  podobnie zresztą jest z ap Pawłem miał zginąć w Rzymie lub w Hiszpanii ... Jak wiadomo z NT że przywództwo w kościele apostolskim było wtedy i długo potem zbiorowe a nie jedno osobowe .... Gal. 2:99.


Słownik Religii - PIN - Warszawa   Dzieje ap Piotr i Pawła wyd PAX - Warszawa  Mesjanistyczne Zbory Boże ...

PS :

Ilu jest papieży na świecie? Odpowiedź może zaskoczyć!   Ilu może być papieży? Odpowiedź do niedawna była dla wielu oczywista - jeden. Od kiedy w 2013 roku Benedykt XVI przeszedł na emeryturę, a zastąpił go Franciszek, możemy mówić, że jest ich dwóch. Ale czy na pewno? Okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl … ign=chrome

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
godsandglory - tibianaots - mta-creativelife - uewrociwb - teamoffriends

[ Wygenerowano w 0.018 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 563.05 kB (Maksimum: 639.21 kB) ]